2019-2020 CLASS SCHEDULE

TUESDAY
TimeRoom 1Room 2Room 3Room 4Room 5
9:00AP U S HISTORY
(Gr 10-12)
9-11
Horne
9:15
9:30CHEMISTRY I W/LAB
(Gr 8-12)
9:30-11:30
Williams
LITERARY TYPES & COMPOSITION
(Gr 8-12)
9:30-11:45
Maples
PRE-ALGEBRA
9:30-10:45
Gutierrez
9:45
10:00
10:15
10:30
10:45ALGEBRA I
10:45-12
Gutierrez
11:00
11:15
11:30
11:45HISTORY THROUGH LIVING BOOKS
(Gr 6-8)
11:45-12:45
Williams
WORLD GEOGRAPHY
(Gr 8-12)
11:45-1:45
Horne
12:00
12:15ART
12:15-2:30
Maples
OCEANOGRA-PHY W/LAB
(Gr 9-12)
12:15-2:15
Foster
12:30
12:45
1:00NIMBLE WITS: CRITICAL THINKING & CREATIVE PROBLEM SOLVING
(Gr 6-8)
1:00-2:00
Williams
1:15
1:30
1:45
2:00STUDY SKILLS
2:00-3:00
Staff
2:15
2:30
2:45
3:00
WEDNESDAY
TimeRoom 1Room 2Room 3Room 4Room 5
9:00PHYSICAL SCIENCE W/LAB
(Gr 7-9)
9:00-10:30
May-Horton
ECONOMICS
9-11
Horne
9:15
9:30CHEMISTRY I W/LAB
(Gr 8-12)
9:30-11:30
Williams
9:45
10:00
10:15
10:30
10:45
11:00
11:15
11:30BIOLOGY II: HUMAN & COMPARATIVE ANATOMY W/LAB
(Gr 9-12)
11:30-1:30
Foster
11:45
12:00HISTORY THROUGH LIVING BOOKS
(Gr 6-8)
12-1
Williams
12:15UNITED STATES HISTORY
12:15-1:45
Horne
12:30
12:45
1:00
1:15NIMBLE WITS: CRITICAL THINKING & CREATIVE PROBLEM SOLVING
(Gr 6-8)
1:15-2:15
Williams
1:30TAI CHI
(Gr 6-12, Adults)
1:30-2:30
Koch
1:45
2:00
2:15
2:30
THURSDAY
TimeRoom 1Room 2Room 3Room 4Room 5
9:00SPANISH III
8-12
Salemi
(Taught Offsite on Monday or Thursday)
9:15
930
9:45
10:00
10:15
10:30
10:45
11:00LIFE SKILLS
11-12
Horne & Guests
11:15
11:30
11:45
12:00
12:15AP ENVIRON-
MENTAL SCIENCE

12:15-2:15
Foster
STUDY SKILLS
12:15-1:15
Staff
12:30
12:45
1:00
1:15
1:30SPANISH I
(Gr 8-11)
1:30-3:00
Salemi
1:45
2:00
2:15
2:30
2:45
3:00
3:15SPANISH II
(Gr 8-12)
3:15-4:45
Salemi
3:30
3:45
4:00
4:15
4:30
4:45
FRIDAY
TimeRoom 1Room 2Room 3Room 4Room 5
9:00SPANISH I
9-10:30
Salemi
ARCHERY
(Gr 6-12)
9:00-10:30
Foster/Horne
9:15LITERARY TYPES & COMPOSITION
(Gr 8-12)
9:15-11:30
Maples
9:30
9:45
10:00
10:15
10:30NATURAL RESOURCES MANAGEMENT
10:30-12:30
Foster
10:45STUDY SKILLS
10:45-11:45
Staff
11:00SPANISH II
11-12:30
Salemi
11:15
11:30
11:45
12:00ART
12:00 - 2:15
Maples
12:15
12:30TAI CHI
(Gr 6-12, Adults)
12:30-1:30
Koch
12:45
1:00
1:15
1:30
1:45
2:00
2:15